february 2022
Rare Disease Day is the globally-coordinated movement on rare diseases, working towards equity in social opportunity, healthcare, and access to diagnosis and therapies for people living with a rare disease. More information: https://www.rarediseaseday.org/
february 2022
We know that small victories have a big impact, especially during Marfan Awareness Month, which begins on February 1. Education and awareness efforts of all sizes can make a difference, and there’s no better time to encourage our community to take action to save lives.
There are many ways for you to take part in Marfan Awareness Month and every little bit helps. We hope you will participate in Marfan Awareness Month in as many ways as you can. Remember, small victories have a big impact.
Source: https://marfan.org/2022/02/01/small-victories-big-impact-during-marfan-awareness-month-february/
march 2020
This informative webinar on COVID-19 (novel coronavirus) featured three esteemed members of our Professional Advisory Board. Our speakers -- Dr. Enid Neptune, pulmonologist from Johns Hopkins, Dr. Shaine Morris, pediatric cardiologist at Texas Children’s Hospital, and Dr. Juan Bowen, an internist who is director of the Marfan and Thoracic Aortic Clinic at Mayo Clinic -- reviewed the Professional Advisory Board’s latest statement on COVID-19 and answered questions from registrants directly related to risk factors for people with Marfan, VEDS, Loeys-Dietz, and other genetic aortic conditions. The Marfan Foundation is keeping its community updated with statements as there are new developments that are directly related to people with Marfan, VEDS, Loeys-Dietz, and other genetic aortic conditions. All are posted in the news column on the home page of website, marfan.org.
march 2020
Unfortunately, due to the situation with coronavirus spreading and regulations from the The Public Health Authority, we have to cancel Meeting of our Marfan Association in April in Bratislava. Alternative term will be in September - October 2020. We belong to the group of vulnerable immunocompromised patients, so we cannot afford any risk associated with domestic or foreign travel.
february 2020
The main objective of Rare Disease Day is to raise awareness amongst the general public and decision-makers about rare diseases and their impact on patients’ lives.
february 2020
February is Marfan Awareness Month, a time for all of us in the community to escalate our efforts to increase Marfan awareness. This year, we hope you will join us in the #MarfanVictoryChallenge. The idea is to spread the word about Marfan syndrome – through social media; through community events, such as educational events or fundraisers at work, school, or other community settings; or through legislative activities, such as getting a local proclamation for Marfan Awareness Month.
Then, it’s time to share your Victory! >>>
júl 2019
Od roku 2015 vás na našej web stránke a na stretnutiach informujeme o existencii novej kardiochirurgickej operačnej metódy rozšírenej aorty PEARS.
V týchto dňoch sa táto operačná metóda zavádza aj v NÚSCH Bratislava, neskôr i v Košiciach a Banskej Bystrici.(Personalised External Aortic Root Support) tzv. EXSTENTom https://www.fnhk.cz/kch/hrudni-aorta/pears.
Metóda pochádza z Veľkej Británie a v zahraničí, vrátane ČR ňou už úspešne odoperovali stovky pacientov. K následnému prasknutiu aorty u žiadneho pacienta už nedošlo. Exstent je na mieru vytvorený funkčný obal na aortu pacienta. Samotný operačný výkon, pri ktorom sa Exstent zafixuje priamo na aortu pacienta, trvá cca 2 hod a je vykonávaný vo väčšine prípadov bez mimotelového obehu. Aby sa touto metódou operovali pacienti i na Slovensku, si vyžadovalo množstvo povolení a bol to dlhodobý proces, na ktorom aktívne pracovalo mnoho odborníkov.
Naše poďakovanie preto patrí všetkým zúčastneným za ich snahu a zmenežovanie celého projektu až do úspešného konca, t.j. realizácie na jednotlivých odborných pracoviskách. Sú to hlavne: MUDr. Arnošt Kolozsi, prednosta MUDr. Michal Hulman, MUDr. Katarína Dulková a v neposlednom rade aj náš viceprezident asociácie RNDr. Roman Dušinský, ktorý tento proces rozbehol a neúnavne posúval vpred.
júl 2019
MEN (Marfan Europe Network) - Európska organizácia Marfanovho syndrómu opäť organizuje pravidelné stretnutie asociácií po dvoch rokoch v Nórsku, v meste Drammen https://www.marfan.eu/events/. Stretnutie sa uskutoční dňa 19.-22.09. 2019. Opäť je pripravený pestrý a nabitý program. Samostatný program budú mať aj mládežníci.
jún 2019
Javier Lopez Botet (41) je španielský herec. Vďaka vzácnej genetickej poruche sa stal najviac vyhľadávaným hercom hororov. Marfanov Syndróm mu bol zistený v šiestich rokoch. Vyrástol do výšky 198 cm, ale čo sa váhy týka, zostal iba na 60-tich kilogramoch. Okrem tejto nerovnováhy, Marfanov Syndróm ovplyvnil aj vzhľad a funkciu končatín, ktoré sú dlhšie než ruky a nohy zdravého človeka a taktiež sú ohybnejsie.
Celý článok aj s fotogalériou si môžete prečítať >>>TU<<<.
máj 2019
31.05.2019 sa v hoteli Set v Bratislave konalo Valné zhromaždenie Asociácie na ochranu práv pacientov. Prezidentka AOPP oboznámila lídrov pacientskych organizácii s aktivitami, ktoré AOPP uskutočnilo v prospech pacientov, vzdelávania lídrov i pacientov, liekovej politiky, dlhodobej starostlivosti....
Touto cestou i naša organizácia vyslovuje svoju vďaku prezidentke Márii Lévyovej a celému tímu predstavenstva.
Viac informácií o valnom zhromaždení AOPP >>>TU<<<.
marec 2019
Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) organizovala 26.03.2019 seminár venovaný problematike dlhodobej starostlivosti a príprave Stratégie dlhodobej starostlivosti v SR. Informácie prezentované na seminári boli veľmi dôležité a týkajú sa každého z nás, každej rodiny.
VÝZVA: Ďalší termín Košice 11.04. - 12.04. 2019, knižnica J.Bocatia, Hviezdoslavova 5. Odporúčame zúčastniť sa.
Účasť je bezplatná: elena.valcekova@gmail.com, alebo mob: 0910-904-634
Viac informácii o seminári >>>TU<<<
Alžbeta Lukovičová (prezidentka AMS) na seminári stretla aj našu dlhoročnú podporovateľku a priateľku asociácie PhDr. Darinku Danyiovú.
február 2019
Slovenská Aliancia Zriedkavých Chorôb uverejnila článok "Keď zriedkavosť prestáva byť prehliadnuteľná"
k príležitosti Medzinárodného dňa zriedkavých chorôb, ktorý pripadá na 28. februára.
Každá choroba je zlá. Najhoršia je tá vlastná alebo našich blízkych. Zrazu nemôžeme robiť, čo by sme chceli. Ak je však zriedkavá, aspoň na prvé počutie by to mohlo byť pozitívne. Vyskytuje sa ojedinele, postihuje jedného z 2000 ľudí v Európskej únii. Šanca, že sa s ňou ja, alebo moja rodina stretneme, je nízka.
Celý článok si môžete prečítať >>>TU<<<
február 2019
"Poznaj symtómy - zachrániš život" je výstižné heslo k Mesiacu povedomia o Marfanovom syndróme. Poznáte znaky Marfanovho Syndrómu? Viac o znakoch si môžete prečítať >>>TU<<< alebo si pozriet toto >>>video<<<.
Medzi zriedkavé ochorenia patrí aj Marfanov syndróm.
november 2018
Za Asociáciu Marfanovho Syndrómu sa konferencie zúčastnili Alžbeta Lukovičová, prezidentka asociácie - prvá zľava a Mgr.Denisa Demjanovičová - druhá zľava.
V dňoch 23. a 24. novembra 2018 sa uskutočnila už Druhá celoslovenská pacientska konferencia AOPP a zároveň Tretia národná konferencia EUPATI SK. Tento rok sme na konferencii venovali týmto témam: Včasná intervencia ako základ úspešnej liečby, Biologické a biologicky podobné lieky, Klinické skúšanie liekov a pacient, Životné príbehy pacientov. Konferencia sa aj tento rok konala pod záštitou ministra zdravotníctva SR, doc. MUDr. Andrey Kalavskej, PhD. a pod odbornou záštitou rektora SZU, prof. MUDr. Petra Šimka, CSc.
Záver prvého dňa konferencie patril odovzdávaniu čestného ocenenia AOPP „Môj lekár“ a „Moja sestra“ pre lekárov a sestry, ktorí vo svojej práci prejavili výnimočnú starostlivosť o pacienta, založenú na odbornosti, humanite, ľudskosti a pomoci pacientskym organizáciám a pacientom pri liečbe, vzdelávaní, vyrovnávaní sa s ich ochorením >>>TU<<<.
Článok aj s fotografiami si môžete pozrieť >>>TU<<<, celá fotogaléria je na facebookovej stránke AOPP >>>.
Kompletný program dvojdňovej konferencie môžete nájsť na tomto linku.
november 2018
Náš člen Marek L. sa rozhodol podať projekt u svojho zamestnávateľa spoločnosti SIEMENS s.r.o., za účelom získania finančného príspevku pre našich členov/pacientov s ochorením Marfanov syndróm. Cieľom projektu bol
v lekárni Dr. Max nákup
podporných výživových doplnkov, pretože pravidelné užívanie vitamínov A, B, C, D, magnézia a výživových doplnkov podporuje lepšiu kondíciu organizmu.
Každý pacient/člen asociácie obdržal darčekovú poukážku v hodnote 10E na nákup uvedených vitamínových a výživových doplnkov. Touto aktivitou bola snaha prispieť k zlepšeniu zdravotného stavu pacientov s Marfan syndrómom.
Jeho projekt mu schválila a podporila Nadácia Centra pre filantropiu. Naši členovia Marekovi srdečne ďakujú.
máj 2018
V roku 2018 oslávila asociácia Marfanovho Syndrómu 25. rokov svojej existencie. Pri tejto príležitosti prezidentka Alžbeta Lukovičová pripravila prekvapenie pre členov asociácie. Na výročnom stretnutí v Liptovskom Jáne sme si mohli pochutnať na výbornej a naozaj veľkej torte. Oslava pokračovala ďalej skvelou zábavou, niektorí predviedli rôzne tanečné kreácie a zábavné kostýmy.
Taktiež ďakujeme našej členke Monike Bednárovej za krásne a výborné medovníčky, ktoré sama vyrobila.
máj 2018
V dňoch 12.- 15.4.2018 sa uskutočnilo výročné stretnutie asociácie Marfanovho syndrómu s informačnou poradňou a rekondično-rehabilitačným programom v Liptovskom Jáne v hoteli AVENA. Hlavnou myšlienkou stretnutia boI oddych a načerpanie nových síl v krásnom prostredí, ktoré ponúkalo veľa možností relaxácie. Členovia mohli navštíviť Stanišovskú jaskyňu, Mini Slovensko, vyhliadku, Podzemie pod vežami, mincovňu, minerálny prameň Medokýš, vyskúšať Teplú kaďu,... Počasie nám prialo a slniečko dodávalo celému stretnutiu ešte viac optimizmu.
Stretnutie zahájila prezidentka AMS Alžbeta Lukovičová. Prednášok sa zúčastnila Jarmila Fajnorová, prezidentka Slovenského zväzu Sclerosis Multiplex, ktorá rozprávala o činnostiach, aktivitách a o tom ako sa vyrovnávajú s ochorením pacienti so Sclerosis multiplex. Kardiologička MUDr. Katarína Dulková, PhD., ktorá úzko spolupracuje s asociáciou, vysvetlila novú chirurgickú metódu operácie aorty pre pacientov MFS - Exstent ExoVasc. Ide o chirurgickú liečbu, kde nastal výrazný posun pri riešení dilatovanej aorty tzv. protézou na aortu.
V rámci rehabilitácie sme mohli absolvovať masáž chrbta, rašelinový alebo parafínový obklad, zacvičiť si v bazéne alebo si oddýchnuť vo vírivej vani s hydromasážou.
Nechýbala ani tombola, burza šatstva i obuvi, ktoré dostali druhú šancu, vyhlásenie Kráľa a Kráľovnej
tanečného parketu. „Detský klub“ pod vedením Janky a Danky prichystal pre všetkých prekvapenie v podobe fotorámikov, ktoré deti samé vyrobili. V nedeľu sa konalo VALNÉ ZHROMAŽDENIE ASOCIÁCIE.
Jedným z dôležitých momentov stretnutia bola oslava 25. rokov činnosti AMS. Pri tejto príležitosti sme pochutnali na vynikajúcej torte a zabávali sa pri tanečnej hudbe vo farebných kostýmoch a maskách.
Program stretnutia bol naozaj veľmi pestrý, tešíme sa na vás opäť o rok :).
Ďakujeme všetkým, ktorí finančne podporujú asociáciu a pomohli nám i v tomto roku realizovať spoločné stretnutie.
február 2018
Rezervačné prihlášky očakávame najneskôr do 15.februára 2018!!! (neskôr ich akceptujeme len v prípade voľných kapacít hotela) Pre vysoký záujem potrebujeme urýchlene uskutočniť rezerváciu izieb. Zameranie - hlavne oddych, rehabilitácia, plávanie, masáže, výmena skúseností medzi „starými a novými členmi“, nové info v oblasti MFS, lekárske poradne...
Hotel je v krásnom prostredí Nízkych Tatier v nádhernej Jánskej doline. Ponúka: krytý bazén (10 x 5 m), rehabilitačné procedúry, vonkajšie športové i detské ihriská...
Plánujeme výlety: do jaskyne, Jánskej doliny, grilovačku, hry, súťaže...samozrejme aj výročnú schôdza asociácie.
Cena:
A - člen/pacient, vek od 15 rokov: 10,- Euro/deň, spolu 30,- Euro
B - dieťa/pacient do 14 rokov: ZDARMA
C - zľavnená cena pre jedného rodinného príslušníka, partnera/člena asociácie: 15,-Euro/deň, spolu 45,-Euro (osoba, ak nie je pacient s MFS, ale je člen asociácie)
- V cene všetkých účastníkov je: polpenzia (z dôvodu výletov),1x obed v nedeľu, 3x ubytovanie, bazén – neobmedzený prístup, 4x procedúry podľa výberu http://hotelavena.sk/rehabilitacne-procedury/
Podmienka účasti :
1. Pravidelne uhradené ročné členské príspevky: 13,- Euro - jedna osoba, 17,- Euro – viac pacientov v rodine. č. účtu: IBAN: SK 26 0200 0000 0036 1034 8112.
2. Členovia z Českej republiky môžu členské uhradiť na stretnutí.
3. dobrá nálada :-)
marec 2018
V časopise HUMANITA č.1/2018 bol uverejnený článok o novej brožúrke asociácie "Deti s Marfanovým syndrómom v škôlke a škole".
Autor textu: A. Lukovičová
Titulná obálka časopisu HUMANITA, v strede aj s fotografiou zo stretnutia v Dudinciach/2016
Celý článok si môžete prečítať TU.
Z obsahu: dôvody vzniku brožúrky, rady pre rodičov, pedagógov, povolené a zakázané športy pre deti...
marec 2018
MARFAN EUROPE NETWORK má nový a prehľadnejší web, na ktorom nájdete rôzne zaujímavé informácie, napríklad aj o jednotlivých asociáciách, ktoré sú súčašťou MEN.
6. máj 2018, sa uskutoční v Amsterdame Sympózium „Marfan Patient Day" – Deň pacientov s Marfan syndrómom.
Táto udalosť ponúka vzdelávanie a aj podporné programy, ktoré boli vytvorené na zvýšenie povedomia o Marfanovom syndróme a príbuzných ochorení. Môžete sa dozvedieť odpovede na otázky ohľadom diagnózy, liečenia a zlepšenia kvality života. Po hlavnom programe bude aj priestor na stretnutie sa s lekármi a ostatnými účastníkmi, pacientmi z celej Európy.
Prihlášky a registrácia je možná >>>TU<<<.
február 2018
Projekt "Nezastaviteľní by Birell" ponúka hendikepovaným ľuďom možnosť opäť aktívne športovať a robiť veci, ktoré majú radi, prinášajú im radosť a potešenie.
Prekonať ťažkú chorobu, úraz alebo žiť s hendikepom a napriek tomu ostať silný a nevzdať sa, nie je vôbec jednoduché.
Avšak zostať sám sebou, mať odhodlanie aktívne žiť a naďalej športovať, to je v povahe Nezastaviteľných.
Do projektu sa preto môžu prihlásiť hendikepovaní ľudia, ktorí sa stretli s vážnou chorobou alebo úrazom. Naďalej túžia aktívne športovať, ale chýba im špeciálne vybavenie, ktoré potrebujú na splnenie svojich športových snov.
Viac informácií získate aj kliknutím na banner vľavo.
Registrácia: www.nezastavitelni.sk/registracia.
február 2018
"Poznaj symptómy - zachrániš život."
"Je tvoja chrbtica zakrivená?" , aj to by mohol byť znak Marfanoho Syndrómu.
Marfanov Syndróm nediskriminuje - postihuje ľudí bez ohľadu na rasu, etnikum alebo pohlavie.
Poznáte znaky Marfanovho Syndrómu? Viac o znakoch si môžete prečítať >>>TU<<<.
"Poznaj symtómy - zachrániš život" je výstižné heslo k Mesiacu povedomia Marfan syndróm.
november 2017
Asociácia na ochranu práv pacientov SR pod vedením prezidentky PhDr. Márie Lévyovej zorganizovala svoju prvú celoslovenskú konferenciu, na ktorej sa stretli zástupcovia pacientskych združení s reprezentantmi štátu, zdravotných poisťovní, farmaceutického priemyslu i stavovských zdravotníckych organizácií. Názory a postoje jednotlivých pacientov na aktuálne témy tak predstavitelia týchto inštitúcií dosť zreteľne a konkrétne počuli.
Konferencia, kde sa predovšetkým prednášalo a diskutovalo o témach súvisiacich s novelou zákona č. 363/2011 o úhrade liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, sa konala v dňoch 24. – 25. novembra 2017. Za asociáciu Marfanovho Syndrómu sa konferencie zúčastnila Alžbeta Lukovičová a Mgr. Denisa Demjanovičová.
Počas prvého dňa predstavili svoj pohľad, prínosy a riziká súvisiace so zmenou zákona, zástupcovia ministerstva zdravotníctva, jednotlivých zdravotných poisťovní, združení farmaceutického priemyslu. Ako sa zhodli viacerí prednášatelia, spomínaná novela zákona by od budúceho roka mala pre slovenských pacientov zlepšiť dostupnosť inovatívnej liečby. Na riziká spojené s návrhom 5 % spoluúčasti pacienta a poskytovateľa liečby na platbe za lieky, ktorý by mal vstúpiť do platnosti v roku 2019, však upozorňovali nielen pacienti, ale aj predstavitelia lekárov. Viacerí účastníci pacientov vyzývali k tomu, aby sa o svoju spotrebu aktívne zaujímali, pýtali si názor na svoju farmakoterapiu nielen u lekárov, ale aj u kvalifikovaných farmaceutov. Napokon, práve táto myšlienka je jednou z nosných tém projektu Lieky s rozumom.
Celá fotogaléria >>>TU<<<.
Program konferencie: http://aopp.sk/storage/app/media/11-2017_AOPP-KONF_Program.pdf
Zdroj článku: http://aopp.sk/clanok/nasa-prva-narodna-konferencia-prostrednictvom-fotografii
október 2017
19. - 20. 10. 2017 bola prezidentka AMS Alžbeta Lukovičová pozvaná vystúpiť s prednáškou „Vplyv pacientskej organizácie (PO) na fyzické a psychické zdravie členov “ na edukačnom seminári pacientskej organizácie Slovenského zväzu sclerosis multiplex.Edukačný seminár pod názvom "Liečiť, cvičiť, stravovať sa pri SM (esemke)" sa konal v Ružomberku.
Prednáška našej prezidentky zdôrazňovala význam vzniku pacientskych organizácií, rozoberala sociálne, zdravotné a materiálne výhody členstva v PO a odpovedala na často kladenú otázku „Prečo sa majú pacienti angažovať a vstúpiť do PO“. Na seminári bolo prítomných cca 70 účastníkov a prednáška sa stretla s veľkým záujmom a bola hodnotená veľmi pozitívne.
Dávame do pozornosti článok, ktorý bol uverejnený v októbri v internetovom časopise Slovenský pacient. Je to výborný, kompletný, jemný, ľudský a citlivý článok o ochorení Marfanov syndróm a problémoch s tým spojenými. Asociácia ďakuje redakcii Slovenský pacient a autorovi.
Prečítať si ho môžete >>>TU<<<.
október 2017
Tak ako býva zvykom, každé dva roky sa koná
Európske stretnutie asociácií Marfan sy.
Asociácia Marfanovho Syndrómu je dlhoročným členom tejto nadnárodnej európskej spoločnosti na podporu Marfanovho syndrómu.
V roku 2017 sa stretnutie uskutočnilo 14. –
17.9. v krásnom meste Leiden v Holandsku. Aj napriek tomu, že sme sa
stretnutia nezúčastnili, organizačný výbor požadoval našu správu o činnosti
za obdobie október/2015 – september/2017,
ktorú sme zaslali.
Naša správa bola prezentovaná pred všetkými zúčastnenými prítomnými členmi asociácií.
Našu správu o činnosti, ako aj správy ostatných asociácií, si môžete prečítať >>>TU<<<
Na tejto adrese http://www.marfan.eu/members-of-emsn/ si môžete pozrieť, ktoré krajiny sú súčasťou Marfan Europe Network aj s ich webovými stránkami a kontaktmi.
Vo
výkonnom výbore M.E.N. sa konali
organizačné zmeny a volil sa nový predseda.
Dvoma hlasmi sme podporili Lauriane Janssen z Belgickej asociácie, ktorá sa aj stala novou predsedníčkou Marfan Europe Network.
október 2017
AOPP - Asociácia na ochranu práv pacientov vydala potrebnú a praktickú informačnú brožúrku:
„Sprievodca právami pacienta na zdravotnú a sociálnu starostlivosť“.
Viac informácií o brožúre >>>TU<<<.
- ZDARMA 1 ks: rodičom detí, ktorí sú členom asociácie (podmienka: uhradené ročné členské poplatky).
- Záujemcom, nečlenom za vopred uhradený poplatok 5,00 € /1 ks brožúra (plus poštovné).
Poštovné SR: 1 ks/1,20 Euro 2 ks/1,50 Euro
Poštovné ČR: 1 ks/1,60 € 2 ks/3,30 € |
Žiadosti: marfan.sk@mail.t-com.sk
číslo účtu asociácie: IBAN: SK2602000000003610348112
august 2017
Na stránke REPROMEDA, Brno, Klinika reprodukčnej medicíny a preimplantačnej genetickej diagnostiky vznikol takýto hodnotný článok - „Aký je život s Marfanovým syndrómom“ a to vďaka našim členkám Ive, Hanke a Janke z Českej republiky a ich spolupráci s REPROMEDA >>>.
júl 2017
Vyšlo nové číslo časopisu Minorit 1/2017, ktorý je časopisom Slovenskej Aliancie zriedkavých chorôb.
Z obsahu:
jún 2017
Dňa 09.06.2017 sa uskutočnilo Valné zhromaždenie Asociácie na ochranu práv pacientov SR http://www.aopp.sk/, na ktorom sa zúčastnila i naša prezidentka Alžbeta Lukovičová.
Asociácia na ochralnu práv pacientov SR (AOPP) pripravila pre pacientov informačnú brožúru, ktorá im má pomôcť zorientovať sa v ich právach, ako v zdravotnej, tak aj v sociálnej oblasti. Záujemcovia si ju môžu bezplatne stiahnuť na stránke www.aopp.sk, napríklad aj tu.
jún 2017
Organizácia Marfan Europe Network, ktorej sme členmi, nám poskytuje najnovšie informácie o ochorení i o aktivitách iných asociácií. Vydáva newsletter a v júnovom čísle 2017 si môžete prečítať novinky v oblasti Marfanovho syndrómu. Články sú v anglickom jazyku.
Jednou z noviniek je aj blížiace sa stretnutie predstaviteľov európskych asociácií Marfan Europe Network, ktoré sa bude konať v Holandsku, v meste Leiden v dňoch 14-17. 09. 2017. Holandská asociácia pripravila zaujímavý program, ktorý si môžete pozrieť TU.
máj 2017
Oznam: Alžbeta Lukovičová - REPREZENTANT organizácií zastupujúcich osoby s chronickými ochoreniami.
V máji 2017 sa na Ministerstve prace soc vecí a rodiny vo Výbore pre osoby so zdravotným postihnutím konala voľba dvoch reprezentantov do skupiny "Organizácií zastupujúcich osoby s chronickými ochoreniami". Boli zvolení: Alžbeta Lukovičová (Marfan sy) a JUDr. Eva Madajová (Združenie na pomoc diabetikom).
GRATULUJEME!
Pozrite si najnovšie videá v novej sekcii VIDEO >>>
Relácia REFLEX na TV Markíza - dokument o práci a činnosti PHDr. Dariny Danyiovej, námestníčky pre ošetrovateľstvo z Novapharm, Železničná nemocnica s poliklinikou, Bratislava. V dokumente je i krátka informácia o aktivitách našej asociácie a spolupráci s PHDr. D. Danyiovou.
Doc.MUDr. Michal Ondrejčák, CSc., klinický genetik, gynekológ: „Genetické vyšetrenia a najčastejšie poškodenia plodu“
Doc.MUDr. Michal Ondrejčák, CSc., klinický genetik, gynekológ: „Čo je prenatálna diagnostika?“
Kateřina Martinková, ČR - Video je výstupom k diplomovej práci na tému: "Kvalita života pacienta s Marfanovým syndromem"
Asociácia Marfanovho Syndrómu vydala brožúrku „Deti s Marfanovým syndrómom v škôlke a škole“, ktorej autorom je prezidentka asociácie Alžbeta Lukovičová v spolupráci s viacerými členmi asociácie. Je to jedinečný komplexný informačný materiál potrebný pre každého pacienta. Z obsahu vyberáme: kúpeľná liečba, doplatky za lieky, zdravotné poisťovne, invalidita a invalidný dôchodok, preukaz ŤZP, kontakty na všetky potrebné zdravotné, sociálne inštitúcie, práva pacienta ...
Brožúrka obsahuje rady a potrebné informácie pre rodičov i pedagógov.
Prečo brožúrka vznikla a všetky dôležité informácie spolu s obrázkami sa dočítate
február 2017
február 2017
Zriedkavé choroby trápia približne 300 000 Slovákov. Zriedkavé choroby sú často život ohrozujúce choroby s výskytom menej ako päť chorých na 10.000 obyvateľov. Pacienti so ZCH sa často dostávajú do situácií, keď im lekár nedokáže pomôcť ani odporučiť inému odborníkovi. Prípadne na diagnostikovanú chorobu nie je liek alebo liečba len zmierňuje jej príznaky.
Celý článok si môžete prečítať TU.
Program TU.
22.2.2017 sa prezidentka AMS Alžbeta Lukovičová zúčastnila na tlačovej konferencie, ktorá bola uskutočnená k príležitosti 10. ročníka Medzinárodného dňa zriedkavých chorôb, ktorý pripadá na 28.2.2017. Moderátorkou konferencie bola známa slovenská herečka Gabriela Dzuríková. Pozrite si fotogalériu.
Pod týmto názvom SAZCH – Slovenská Aliancia zriedkavých chorôb v newsleteri MINORIT č. 4/2016 uverejnila obsiahly článok A. Lukovičovej o programe a aktivitách stretnutia Asociácie Marfanovho syndrómu. Text je doplnený fotografiami zo stretnutia.
1. „Hlavný leták asociácie“ (4 stranový) - ochorenie, diagnostika, liečba, činnosť asociácie
2. „Diagnostika pre pacientov, verejnosť“
3. „Diagnostika pre lekárov, posúdenie MFS podla znakov a Gentských kritérií“
Leták „Diagnostika pre lekárov“ sme vydali v spolupráci so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou.
Autormi letákov sú Dr. Roman Dušinský, Alžbeta Lukovičová, autor grafického návrhu Ing. arch. Radoslav Herda.
Letáky sme vydali vďaka finančnej podpore SEPS, a.s.
V prípade záujmu originál letáky v počte 6 ks (á 2ks alebo podľa výberu) zasielame poštou:
Žiadosti marfan.sk@mail.t-com.sk, číslo účtu asociácie: IBAN: SK2602000000003610348112
A. Lukovičová sa zúčastnila na konferencii Fit for Work - The Work Foundation, Asociácia na ochranu práv pacientov SR, The European Patients’ Forum pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky v spolupráci so slovenským Predsedníctvom Rady Európskej únie, s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorá sa konala 09.11.2016 v Bratislave.
Fit for Work Global Alliance Summit
Význam včasnej intervencie pri chronických ochoreniach a včasná intervencia (VI) pri chronických ochoreniach – kazuistika muskuloskeletálneho ochorenia (MSK), praktické návody založené na dôkazoch ako podporovať zdravú populáciu, udržateľný zdravotný systém a produktívnu spoločnosť.
Pozvánka s programom na konferenciu: http://www.aopp.sk/clanok/fit-work
O konferencii sa môžete viac dočítať aj tu: http://www.teraz.sk/zdravie/fit-for-work-global-alliance-summit/227161-clanok.html
Na fokách je A. Lukovičová spolu s členmi organizačného tímu: AOPP - Asociacia na ochranu práv pacientov - MUDr. Katarína Kafková, Petra Balážová a PharmDr. Dominik Tomek, MPH , Slovenská zdravotnícka univerzita a na tretej fotke je A. Lukovičová na konferencii s Ing. Radoslavom Herdom, Slovenský pacient
Na výročnom stretnutí AMS v Dudinciach mala 5.11.2016 prednášku pani JUDr. Zuzana Stavrovská, ktorá je Komisárkou Úradu pre osoby so zdravotným postihnutím. Informovala nás o
aktivitách Úradu a tiež konkrétnej pomoci pre pacientov s Marfanovým syndrómom.
Na internetovej stránke ÚRADU KOMISÁRA PRE OSOBY SO ZDRAVOTNÝM POSTIHNUTÍM je uverejnený článok z nášho stretnutia aj s fotografiami. Prečítať si ho môžete tu: http://www.
Túto stránku http://www.komisarprezdravotnepostihnutych.sk/ vám odporúčame si prezrieť tiež, pretože hlavnou náplňou úradu je, že preverujú podnety týkajúce sa ľudí so zdravotným postihnutím, ktorí sa domnievajú, že boli poškodení konaním autorít a subjektov Slovenskej republiky.
V dňoch 4.- 6.11.2016 sa uskutočnilo výročné stretnutie asociácie Marfanovho sy s informačnou poradňou a relaxačno-rehabilitačným programom v Dudinciach v hoteli Prameň.
Hlavná téma Infobloku: „Pomoc pacientom zo strany inštitúcii“, ktoré bojujú za ich práva a zlepšenie životných, sociálnych i pracovných podmienok. „Na koho sa môžeme obrátiť?, „Kto nám pomôže?“
Prednášok sa zúčastnila JUDr. Zuzana Stavrovská, komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorá rozprávala o činnostiach a aktivitách úradu. Z Asociácie na ochranu práv pacientov SR v zastúpení Petry Balážovej sme sa dozvedeli nové informácie o právach pacientov a sociálne znevýhodnených ľudí. Za združenie Slovenský pacient sa nám predstavil Ing. arch. Radoslav Herda, predseda správnej rady, ktorý nám taktiež porozprával o činnostiach a aktivitách združenia, ktoré bojuje za zlepšenie postavenia vyše 5 miliónov slovenských pacientov.
V rámci relaxu a rehabilitácie sme mohli absolvovať masáž chrbta a oddýchnuť si v bazéne alebo vírivej vaňi s hydromasážou a perličkou. V sobotu večer bola tombola s diskotékou, na ktorú sa tešili hlavne deti. Veľký úspech mala aj aktivita „Šikovné ručičky“, kde si "malí a veľkí cukrári" mohli vyskúšať zdobenie medovníčkov.
Program stretnutia bol naozaj veľmi pestrý, tešíme sa na vás opäť o rok :).
Ďakujeme všetkým, ktorí finančne podporujú asociáciu a pomohli nám i v tomto roku realizovať spoločné stretnutie.
"Poďakovanie v tomto prípade vyslovujeme nášmu členovi Marekovi Likerovi, ktorý vypracoval žiadosť a aktívne sa zapojil vo svojom zamestnaní do Zamestnaneckého grantového programu spoločnosti Siemens, s.r.o. Centrum pre filantropiu, n.o. schválilo Marekovu žiadosť a našej organizácii poskytli príspevok na projekt „Rekondično-rehabilitačný pobyt pre členov AMS“ vo výske 440,00 Euro."
Fotogaléria zo stretnutia 2016
Prečítajte si o novinkách asociácie v newsletteri pre zriedkavé choroby MINORIT 2-3/2016.
Okrem toho tam nájdete množstvo ďalších zaujímavých informácií o zriedkavých chorobách a činnosti mnohých pacientských organizácií.
A. Lukovičová sa zúčastnila XXI. Kongresu Slovenskej kardiologickej spoločnosti, konanej 6.-8.okt. 2016 v Bratislave. Všetci účastníci (cca 1000 lekárov) dostali nový informačný leták "Diagnostika Marfanovho syndrómu". Leták sme vydali v spolupráci so Slovenskou kardiologickou spoločnosťou a vďaka finančnej podpore SEPS a.s. (autormi sú Dr. Roman Dušinský, Alžbeta Lukovičová a autorom grafického návrhu Ing. arch. Radoslav Herda).
V júli 2016 bol uverejnený článok o našej asociacii vo firemnom internetovom časopise "Premeny energie", ktorý vydáva SEPS a.s. (Slovenská elektrizačná a prenosová sústava, a.s.). SEPS finančne podporil aj vydanie nových informačných letákov o MFS a diagnostike ochorenia.
Úrad začal 1. marca 2016 vykonávať svoju činnosť. Na komisára má právo obrátiť sa ktokoľvek vo veci porušovania práv osoby so zdravotným postihnutím alebo ohrozovania práv osoby so zdravotným postihnutím. Úrad sídli v Bratislave - Rači, Račianska 153, 831 54 Bratislava. Úrad vedie komisárka JUDr. Zuzana Stavrovská. Ďalšie informácie a ako sa na úrad dostanete sú uvedené v letáku tu.
Dňa 20.06.2016 sa Asociácia v zastúpení prezidentky A. Lukovičovej zúčastnila na spoločnom rokovaní s komisárom pre osoby so zdravotným postihnutím a dohodli sa na vzájomnej spolupraci a pomoci pre pacientov s ochorením MFS. Info o tomto stretnutí sa objavilo aj v Aktualitách na webstránke úradu: "Oboznámili sme sa s životnými príbehmi ľudí s marfanovým syndrómom".
Organizácia Marfan Europe Network, ktorej sme členmi, nám poskytuje najnovšie informácie o ochorení i o aktivitách iných asociácií. Vydáva newsletter a v júnovom čísle 2016 nájdete príspevky z našej slovenskej asociácie, Nemecka, Holandska, Dánska a Švédska.
24-ročná Caroline Stillman z Británie má Marfanov sy, meria 195 cm a veľkosť nohy 11. Nedávno dosiahla titul na London College of Fashion a práve rozbehla vlastnú kolekciu obuvi. Špecializuje sa na veľké veľkosti najmä pre ženy s Marfan sy. Caroline sa predstavila v BBC News a UK National Press. Pozri Daily Mail a webstranku Caroline, kde bude možnosť si topánky objednať.
Pri tejto príležitosti na webe Slov. aliancie zriedkavých chorôb sme publikovali článok o tom, čo je Marfanov syndróm, ako vznikla asociácia, aký je jej význam a aké sú problémy a riziká pacienta s MFS.
Kardiologička MUDr. Katarína Dulková, PhD. úzko spolupracuje s asociáciou. Vysvetlila možnosti diagnostiky a liečby MFS, objasnila, že v chirurgickej liečbe nastal výrazný posun pri riešení dilatovanej aorty tzv. protézou na aortu. Celý článok si prečítajte tu.
PREVENTÍVNA TERAPIA šitá na mieru ZABRÁNI ROZŠÍRENIU A PRASKNUTIU AORTY.
Úplne nový princíp liečby začal ponúkať Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny v Prahe chorým s preukázaným genetickým ochorením spojiva, vo väčšine prípadov teda pacientom s Marfanovým syndrómom. Článok na webstránke IKEMu.
Personalizovaná protéza na aortu - vyrobená pomocou 3D tlačiarne na mieru pre každéhopacienta. Operácia nevyžaduje otvorenie srdca alebo aorty alebo akýkoľvek zásah do perfúzie mozgu alebo srdca, protéza sa nasadí zvonka aorty. Zvyčajne sa operácia vykonáva bez nutnosti použitia mimotelového obehu. Video o novej metóde operácie aorty odvysielala Česká televízia dňa 28.12.2015 v hlavných správach Protéza aorty z 3D tlačiarne môže zachrániť tisíce pacientov.
Dňa 20.2.2016 sa asociácia v zastúpení prezidentky zúčastnila konferencie European Patients' Academy on Therapeutic Innovation (EUPATI) s medzinárodnou účasťou generálnej sekretárky European Patients' Forum Nicola Bedlington.
Učastníci konferencie podporili Európske pacientské fórum spísaním a odsúhlasením dokumentu „Pacientskej deklarácie o vzdelávaní“. Informácie o EUPATI projekte a konferencii nájdete ešte tu >>> a tu >>>.
V dňoch 23.-25.10.2015 sa v Dudinciach opäť uskutočnilo Stretnutie asociácie s relaxačným a medicínskym programom. Počet účastníkov: 63 pacienti i rodinní príslušníci - počet detí 10 (od 1-10 rokov), počet mládežníkov 15, počet lekárov 3 (genetik/gynekolog, pediater, kardiolog). Lekári mali prednášky z odborov a špeciálne bol vymedzený priestor i na osobne rozhovory „bez syndrómu bieleho plašťa“. Stretnutie bolo spojené s hrami, tombolou a discoparty v maskách.
Fotogaléria zo stretnutia 2015
V dňoch 1.-4.10.2015 sa naša asociácia v zastúpení Katka a Bety zúčastnila stretnutia európskych asociácii Marfan sy v Kalmar, Švedsko. Program stretnutia bol skutočne bohatý.
Fotogaleria zo stretnutia MEN vo Švédsku 2015
Medzinárodná organizácia podpory Marfanovho syndromu „The Marfan Foundation“ vyhlásila február za „MESIAC POVEDOMIA O MARFANOVOM SYNDROME“.
V tomto mesiaci sa organizácie všetkých krajín, ktoré združujú priateľov i pacientov s MFS snazia zvýšenou mierou informovať verejnosť, prostredníctvom medií a tak všebecne zvýšiť povedomie o tomto ochorení.
Oficiálne video ku kampani v r. 2015. Naša asociácia tiež pripravila v tomto mesiaci rôzne aktivity, ktoré boli organizované i v spolupraci s Alianciou zriedkavých chorob k 28. februáru – celosvetovému Dňu zriedkavých chorôb.
Podporná organizácia European Marfan Support Network (EMSN) zmenila v r. 2014 názov na Marfan Europe Network s novým logom a aktualizovanou webstránkou. Dôvodom zmeny bol lepší súlad s medzinárodnou sieťou "Marfan World" a americkou "The Marfan Foundation", lepšie vyjadrenie slova marfan a jednoduchšie použitie pri marketingových aktivitách.
V októbri 2014 naša členka Lenka vytvorila fotku do súťaže EURORDIS pacientov so zriedkavými chorobami. Na fotke je naša členka Martinka so svojim synčekom. Martinka prekonala dve veľmi tažké operácie srdca a aorty, ale jej túžba po dieťati zvíťazila nad lekárskymi predpoveďami.
Príbeh Martinky bol tiež zverejnený: Hlas pacienta: Žijem ako každá iná matka (autor: Ján Mutala) www.slovenskypacient.sk
V dňoch 19.-21.9.2014 sa v Dudinciach uskutočnilo „Výročné stretnutie asociácie s medicínsko-relaxačným programom“.
Počet účastníkov: 55 dospelých, 8 detí vo veku od 4 mesiacov do 12 rokov. Program bol bohatý: kardiologická a genetická poradňa s lekármi, diagnostika Marfan sy, prehľad 20 ročnej činnosti asociácie, bazén, masáže, muzikoterapia, hry a voľnočasové aktivity Strávili sme pekný slnečný víkend plný informácií, hier a radosti.
Veríme, že fotografie ubezpečia vsetkých, ktorí poskytli 2% na naše účely, že financie boli použité v prospech pacientov a na dobré účely.
Fotogaleria zo stretnutia 2014
Viac fotografii tu >>> a ďalšie na Facebooku s názvom Asociácia Marfanovho Syndrómu.
Naši mladí členovia Hanka a Jakub nás reprezentovali na Stretnutí Marfan Youth of Europe, ktoré sa konalo 14. – 17. augusta 2014 v Klagenfurte, Rakusko (zľava hore druhá je Hanka, vedľa Jakub). Ďakujeme vám, dobre ste nás reprezentovali. Z každej členskej organizácie MEN sa mohli zúčastniť max. 4 mladí ľudia s marfan. sy alebo príbuzným ochorením vo veku 18-28 rokov. Hlavná téma stretnutia bola o vnímaní ochorenia. Ako vidím sám seba? Ako môžem prezentovať sám seba? Ako ostatní reagujú na mňa? Podobné otázky sú pre mladých veľmi dôležité. Program podujatia.
Naša asociácia sa 20.2.2014 zúčastnila v hoteli Carlton na tlačovej konferencii ku Dňu zriedkavých chorôb.
Veľkým prínosom boli výborné prednášky pani primárky MUDr. A. Hlavatej,
PhD., z 2. detskej kliniky fakultnej nemocnice a Doc. MUDr. P. Sýkoru,
CSc., prednostu Kliniky detskej neurológie Detskej fakultnej nemocnice v
Bratislave. (spoločne na foto s prezidentkou asociácie).
Vypracovali sme Slovník odborných medicínskych výrazov a pojmov týkajúcich sa ochorenia Marfanov syndróm (preklad: Mgr. Marianna Dušová).
Rekondično-informačné stretnutie sme zorganizovali pre svojich členov v dňoch 25.4.- 28.4.2013 v Piešťanoch. Program: 1. rehabilitačné cvičenia v bazéne formou liečebnej metódy hydrokinezioterapie spojené s odbornými prednáškami fyzioterapeuta 2. športovo-relaxačný program v prírode: nordic walking, petang, súťažami pre deti i dospelých sme prispeli k ich uvoľneniu tela i mysle 3. prednášky zo sociálnej oblasti (možnosť zamestnať sa ako osoba ŤZP, vytvorenie pracovného miesta pre osobu ŤZP, ako byť úspešný na pohovore a pod.) 4. posilnenie sebavedomia aj za pomoci inovatívnej formy – muzikoterapie.
Projekt sme realizovali za finančnej pomoci Nadácie ČSOB - projekt "Marfani potrebujú pomoc".
Fotogaleria zo stretnutia 2013
Pri príležitosti Dňa zriedkavých chorôb 28.2.2013 sme sa zúčastnili v Bratislave konferencie ZRIEDKAVÉ CHOROBY NA SLOVENSKU
- Fórum odborníkov. Organizatormi boli Slovenská Aliancia zriedkavých
chorôb, Slovenská spoločnosť lekárskej genetiky SLS, Slovenská
pediatrická spoločnosť SLS a EURORDIS. Našu asociáciu zastupovali doc.
MUDr. M. Ondrejčák, RNDr. R. Dušinský, CSc. a A. Lukovičová.
Prezentovali sme príspevok o MFS a význame pacientských organizácií. V
rámci fóra odborníkov sa diskutovalo aj o tvorbe Národného plánu
starostlivosti o pacientov so zriedkavými chorobami, o súčasnej
legislatíve a odporúčaných postupoch.
Konferencia Zriedkavé choroby 2013
V piatok 11.1.2013 TV Markíza v relácii Reflex uviedla
príspevok o živote ľudí s Marfan. sy., v ktorom účinkovali aj členovia
našej asociácie. Doc. MUDr. M. Ondrejčák informoval o ochorení a
asociácii, sledovali sme životné príbehy našich dvoch
členiek/pacientiek. O činnosti asociácie hovorila prezidentka p.
Lukovičová.
Výročné stretnutie členov asociácie a rekondično-rehabilitačny pobyt
sa uskutočnilo 5. – 7. októbra 2012 v Piešťanoch. Zameranie -
rehabilitácia, plávanie, výmena skúseností, nové info v oblasti MFS
vrátane diagnostiky, lekárska poradňa (kardiológia, kĺbové a
reumatologické problémy pri MFS, liečba osteoporózy...).
Fotogaleria zo stretnutia 2012
Stretnutie mladých ľudí s MFS v rámci podujatia European Marfan Support Network (EMSN) Young Adults Meeting sa uskutočnilo 23.-26.8.2012 v Leuven v Belgicku. Našu Asociáciu reprezentovali Marianna a Lenka. Program stretnutia.
Relácia CESTY v STV2: "Ako sa žije ľuďom s Marfanovým syndrómom"
sa naťáčala s našími členmi, lekármi (genetik, kardiológ),
rehabilitačným pracovníkom, prezentovali sme informácie o ochoreni,
problémoch pacientov a o činnosti asociácie. Vysielané na STV2 v sobotu
31.3.2012 o 10:30 hod.
Konferenica sa konala
30-31. marca 2012 v hoteli Park v Pieštanoch. Asociáciu zastupovali
prezident A. Lukovičová a predseda mládežníckej sekcie Mgr. D.
Demjanovičová. Našu činnosť sme prezentovali formou plagátu. Organizator:
Slovensky pacient.
Konferencia sa uskutočnila dňa 29. februára 2012 v Bratislave. Naša asociácia mala tú česť, že sa dostala do užšieho výberu pozvaných a zúčastnených hosti a dostali sme i priestor na prezentovanie ochorenia Marfanov syndróm formou posteru. Anglická verzia abstraktu/textu je uverejnená v časopise Acta Facultatis Pharmaceuticae, 2012, 59, Suppl 1, s. 43.
V dňoch 21.–23. októbra 2011 sme zorganizovali Valné zhromaždenie Asociácie a rekondično-rehabilitačný pobyt v rekreačnom zariadení v Piešťanoch.
Zameranie pobytu: rehabilitácia, plávanie, masáže, prednášky a poradňa s kardiológmi, genetikom, psychologická poradňa a skupinová terapia, rodičovská poradňa, vzájomná výmena skúseností. Súčasťou bolo Valné zhromaždenie asociácie.
Fotogaleria zo stretnutia 2011
Prvé Česko-slovenské stretnutie členov oboch asociácií Marfanovho syndrómu sa konalo v dňoch 20. - 22. mája 2011 v obci Jevišovice na južnej Morave, ČR.
Program: Odborné lekárske prednášky z oblasti genetiky, fyzioterapie a komplexnej lekárskej starostlivosti v
súvislosti s Marfanovým sy, rehabilitačné a terapeutické cvičenia.
Program stretnutia (pdf)
Prezentácia "Význam pacientských organizácií"
Fotogaleria zo stretnutia v ČR 2011
V dňoch 15. - 17. októbra 2010 sa konalo v Bratislave Výročné stretnutie členov Asociácie. Súčasťou programu bol aj Odborný seminár a lekárska poradňa "Kardio-vaskulárne, oftalmologické a sociálne problémy pacienta s Marfan sy". Za významnú udalosť považujeme účasť 10 občanov z Čiech, ktorí sa rozhodli založiť združenie Marfanovho syndrómu, pretože v Českej republike dosiaľ podobná organizácia nie je. Na tomto stretnuti sa členovia z oboch krajín dohodli na uzkej spolupráci. Ďalším dôležitým momentom bolo vytvorenie mládežníckej sekcie v rámci našej asociácie.
Fotogaleria zo stretnutia 2010
V dňoch 2. - 5. septembra 2010 sme sa zúčastnili v zastúpeni Denisky a Katky stretnutia európskych asociácii MFS v Ebeltoft v Dánsku: EMSN Meeting 2010 and EMSN Young Adults Meeting 2010.
Fotogaleria zo stretnutia EMSN 2010
Dňa 2. februára 2010 sa konalo mimoriadne stretnutie členov asociácie pri príležitosti natáčania relácie STV "Cesty nádeje". Relácia bola odvysielaná 13. februára 2010.
Prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou 19. januára 2010 pozval na tradičné novoročné stretnutie prezídium Slovenskej humanitnej rady a vybraných zástupcov jej členských organizácií. Prezident privítal pozvaných hostí s poďakovaním za prácu, ktorú robia v prospech svojich spoluobčanov. Stretnutia sa zucastnila aj naša asociácia zastúpená p. Alžbetou Lukovičovou.
V dňoch 16.–18. októbra 2009 sme zorganizovali "Stretnutie členov Asociácie s informačno-rehabilitačným programom" v rekreačnom zariadení v Piešťanoch.
Zameranie pobytu: rehabilitácia, plávanie, masáže, zábaly, prednášky a poradňa s kardiológmi, ortopédom, genetikom, vzájomná výmena skúseností a kontakt členov, nové informácie v oblasti MFS, oddych, správa o činnosti asociácie. Členovia s ochorením a sprievodca maloletého pacienta mali pobyt plne hradený Asociáciou, ďalší príbuzný platil len 15 EUR na celý pobyt.
Fotogaleria zo stretnutia 2009
V dňoch 3. - 5.10.2008 sa konalo v Bratislave "Stretnutie členov Asociácie Marfanovho syndrómu". Súčasťou tohoto stretnutia bol Odborný medicínsky a zdravotnícky seminár: "Problémy a riziká pacienta s Marfanovým syndrómom".
Fotogaleria zo stretnutia 2008
V roku 1999 naša asociácia organizovala v Smoleniciach medzinárodné stretnutie európskych asociácií EMSN. Bolo to prvé európske stretnutie, ktorého sa zúčastnili mladí ľudia s MFS a založilo tradíciu stretávania sa mladých s týmto ochorením v Európe.
Účastníci prišli z 13 európskych asociácií. Odbornú prednášku predniesol Doc. Emil Huraj, CSc. Kultúrny program obsahoval koncert klasickej hudby a návštevu jaskyňe Driny. Po Mrs. Diana Rust (VB), ktorá bola predsedom EMSN desať rokov, bola do tejto funkcie zvolená Mrs. Nel Aarsten (Holandsko).
Prvé stretnutie asociácie a ustanovujúce Valné zhromaždenie sa konalo dňa 9.4.1994 v Dudinciach, kedy sa zvolil výkonný výbor a prezident asociácie. Veľmi dôležitými a vôbec prvými informáciami pre členov boli 4 odborné prednášky špecialistov na témy "Marfanov syndróm a genetika" prednášal doc. M. Ondrejčák, "Marfanov syndróm z hľadiska očného lekára" prednášala MUDr. J. Zlínska, "Zmeny v srdcovo-cievnom systéme u Marfanovho syndrómu" prednášal Prim. MUDr. J. Mašura, CSc. a "Marfanov syndróm z pohľadu ortopéda" prednášal Prim. MUDr. E. Huraj, CSc.
Ešte v tom istom roku sa nám podarilo s podporou Nadácie STV uskutočniť ďalšie stretnutie v dňoch 21.10. - 23.10 1994. Program bol zameraný najmä na rehabilitácie.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.